Vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je vybudovaná v Hrubém Jeseníku uvnitř CHKO Jeseníky a jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku.

PVE Dlouhé stráně disponuje nádržemi s výškovým rozdílem 510,7 m. Horní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350m a dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná v nadmořské výšce 824,7m. Vedle horní nádrže stojí malá mohyla, která uchovává původní výšku vrcholu hory, která byla výstavbou elektrárny seříznuta asi o tři metry a jelikož se areál elektrárny nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti, je z ekologických důvodů celý provoz umístěn v podzemí.

V roce 2005 Dlouhé stráně zvítězily v internetové anketě „div Česka“ a zařadily se tak mezi nejvýznamnější české památky jako jsou třeba hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká.

Elektrárna pořádá celoročně (i o víkendech a svátcích po předchozím telefonickém objednání) exkurze pro veřejnost, které sestávají z návštěvy infocentra a promítání dokumentárního filmu o elektrárně, prohlídce podzemní strojovny s turbínami a případné obhlídky dolní a horní nádrže. Na Dlouhé Stráně se lze dopravit 6-sedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty, která Vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. Přímo k horní nádrži můžete dojít pěšky, dojet na kole nebo využít kyvadlového minibusu. Ročně navštíví Dlouhé stráně asi šedesát tisíc turistů, od zprovoznění střediska jimi prošlo na 350 tisíc návštěvníků.

Přejít na web PVE Dlouhé Stráně

Horní nádrž PVE
Horní nádrž PVE
Dolní nádrž PVE
Dolní nádrž PVE
Lanovka
Lanovka
 • O nás

  Penzion Zlatý Potok se nachází v malebném prostředí Orlických hor a Jeseníků na území Králického Sněžníku. Zlatý Potok je půvabná vesnička ležící na úpatí hory Jeřábu, kterou protéká stejnojmenný potok, který ústí do blízké řeky Moravy.
 • Kontakt

  • Adresa
   Zlatý Potok 10
   788 33 Malá Morava
   Olomoucký kraj
   Česká republika
  • Provozovatel: Michaela Mahelová
  • Telefon
   (+420) 731 066 735
  • E-Mail
   zlaty-potok@seznam.cz

Společnost XO CZECH, s.r.o. je výhradní dovozce a distributor alkoholických nápojů moldavské značky KVINT. V nabídce jejich eshopu naleznete především kvalitní brandy VSOP, brandy XO, exkluzivní brandy, výjimečná moldavská vína, vodky VOLK a KVINTOFF nebo gin KVINT.