Kde se nacházíme

Penzion Zlatý Potok se nachází v malebném prostředí na pomezí Orlických hor a Jeseníků na území Králického Sněžníku. Zlatý Potok je půvabná vesnička ležící na úpatí hory Jeřábu, kterou protéká stejnojmenný potok, který ústí do blízké řeky Moravy. Tato oblast ležící na rozhraní Čech a Moravy je oblíbená zejména pro její okouzlující horský kraj a přírodu, ve které se můžete těšit z průzračných vod, rozlehlých luk a hlubokých a tichých lesů. Turisté si tuto oblast oblíbili především díky místnímu drsnému klimatu, který se skvěle hodí pro vrcholové výstupy a adrenalinové nebo zimní sporty, jelikož je zde sníh až po 8 měsíců.

Města a okolí

Zlatý Potok

Zlatý Potok, založený pravděpodobně v druhé polovině 16. století, leží na hranici Olomouckého a Pardubického kraje. Jeho název vyplývá ze stejnojmenného potoka, který jím protéká a ústí do řeky Moravy.  Dnes zde žije pouze 7 stálých obyvatel a spíše zde vyrůstají rekreační a turistické objekty.

Králíky

Malé městečko obklopené krásnými horami a čistou přírodou, se nachází v nadmořské výšce 560m v Pardubickém kraji. V současné době zde žije kolem 4820 obyvatel (i z přilehlých obcí). Základní část města je historickou památkovou zónou, kde se nachází významné budovy, např. Městské muzeum, Kostel archanděla Michaela, Měšťanský dům, zámek, radnice, fara a spousta soch. V okolí se těžila železná ruda a stříbro. Nedaleko léčivých pramenů nad městem byl v letech 1696 - 1710 postaven monumentální poutní komplex. Rozšířila se zde výroba a prodej upomínkových předmětů, začalo se šířit řezbářství, které dodnes připomínají betlémy a figurky, které se dostaly do celého světa. Varhanami králických mistrů se mohou chlubit kostely a chrámy v celé České republice. Jedny z nejvýznamnějších varhan jsou v pražské Loretě. V druhé polovině 19 století nastal rychlý rozvoj města. Stavěly se továrny, silnice, vodovod, plynárny a nové domy. Dvacet kilometrů od města na Kralickém Sněžníku pramení řeka Morava. Na západ od města je hraniční přechod Dolní Lipka do Polska. V létě jsou zde ideální podmínky pro turistiku a cyklistiku. V zimě pro běžecké a sjezdové lyžování. Jednou z největších zajímavostí tohoto okolí je mohutný systém československého pohraničního opevnění z let 1935 - 1938. Turisté mohou využít husté sítě hraničních přechodů do Polska.

Dolní Morava

Malá obec, která je známá horským lyžařským střediskem, se rozkládá mezi Orlickými horami a Jeseníky na úpatí Kralického Sněžníku. Dominantou zdejšího kraje je Národní přírodní rezervace kralický Sněžník, kam část obce náleží. Pod jeho vrcholem pramení řeka Morava, která celou obcí protéká. Územní rozlohu získala sloučením Velké, Dolní a Horní Moravy v roce 1960 i dnes ji tvoří tyto tři části. Obec leží na hranici mezi Čechy a Moravou. Je součástí Národní přírodní rezervace Kralické Sněžník.

V místní části Velká Morava stojí empírový kostel svatého Aloise z roku 1801. V obci stojí pěkná kaplička a v jejím sousedství kříž. Dolní Morava je rekreační podhorská obec s 290 obyvateli, která se nachází 1423m nad mořem, v blízkosti hranic s Polskem. V severní části obce je lom na mramor. Na území obce rostou tři památné lípy, které mají obvod kmene až 300 centimetrů.

V obci se křižuje cyklostezka s dálkovou cyklistickou trasou Orlické hory, dále řada značených turistických tras, po kterých se dostaneme do Orlických hor a Jeseníků.  V obci i jejím blízkém okolí najdeme řadu rekreačních objektů.

Malá Morava

Je rekreační obec, kterou protéká říčka Malá Morava, rozprostírá se pod vrcholem Kralického Sněžníku, který je 1423 m. nad mořem. S okolními osadami má 590 obyvatel. Obcí vede železnice na trase z Králíků do Hanušovic.

Obec byla od roku 1351 součástí kolštejnského panství. Součástí obce je barokní chrám Nanebevzetí panny Marie, v jeho blízkosti stojí rokoková socha panny Marie, která byla vytvořena v roce 1771, také zde nalezneme pár stavení v lidové architektuře.

Malá Morava je počátečním místem spousty turistických tras do zóny přírodního parku Kralický Sněžník nebo na jeho vrchol, i k pramenům řeky Moravy. Také můžeme využít značené cyklostezky.

Pohoří a okolí

Králický sněžník

Králický Sněžník je vysoká, členitá hornatina na rozhraní Čech, Moravy a  Kladska. Je třetím nejvyšším pohořím v České republice a zároveň také národní přírodní rezervací. Nejvyšší horou je Králický Sněžník (1424 m n. m.), jehož název vyplývá z dlouhodobé sněhové pokrývky, která na vrcholu vydrží dlouhých 8 měsíců v roce. Pod jeho vrcholem (1370 m. n. m.) pramení řeka Morava, která dále ústí do řeky Dunaj. Z jeho vrcholu je výhled Orlické hory, Hrubý Jeseník, Krkonoše, Beskydy nebo Staroměstsko. Druhou nejvyšší horou je Malý Sněžník (1326 m. n. m.).

Jeřáb

Jeřáb (1003 m. n. m.) je nejvyšší vrchol Hanušovické vrchoviny, který je zalesněn hustými smrkovými lesy. Zhruba 500 m od vrcholu je dřevěná vyhlídková plošina, ze které je krásný výhled na celý Králický Sněžník. Jeřáb je přístupný z města Králíky nebo z opačné strany od rozcestí známého jako Svatá Trojice, kde také stojí stejnojmenná lesní kaple, v jejíž blízkosti jsou léčivé prameny Haltmarka nebo Rudolf.  

Srázná

Srázná neboli Sviní hora (1074 m. n. m.) se nachází ve východním hřebeni Králického Sněžníku. Hora je hustě zalesněna smrkovými lesy a jsou zde prudké srázy a balvany. Ze svahů hory odtéká voda do přítoků Malé Moravy a Zeleného potoka.

Nadmořské výšky

Králický Sněžník 1423 m, Malý Sněžník 1337 m, Klepý 1144, Sviní hora 1232,
Podbělka 1307 m, Sušina 1321 m, Srázná 1074 m. Jeřáb 1004 m, 
Větrný vrch 807, Suchý vrch 995 m, Buková hora 958

Příroda

Lesy

o rozloze 19 500 ha jsou spravované Lesní správou Hanušovice, jejich plocha je rozprostřena na JZ a západních svazích Hrubého Jeseníku, Hanušovické a Staroměstské pahorkatině, masivu Králického Sněžníku v rozloze cca 3 000 ha a na severních svazích Jeřábu. Z 84 % jsou smrkové, 4 % tvoří další jehličnany, 12 % je stromů listnatých, z toho 6 % jsou buky. Šumící lesy lákají nejen romantiky, jsou i splněným snem houbařů a borůvkářů.

 • O nás

  Penzion Zlatý Potok se nachází v malebném prostředí Orlických hor a Jeseníků na území Králického Sněžníku. Zlatý Potok je půvabná vesnička ležící na úpatí hory Jeřábu, kterou protéká stejnojmenný potok, který ústí do blízké řeky Moravy.
 • Kontakt

  • Adresa
   Zlatý Potok 10
   788 33 Malá Morava
   Olomoucký kraj
   Česká republika
  • Provozovatel: Michaela Mahelová
  • Telefon
   (+420) 736 501 784
  • E-Mail
   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Společnost XO CZECH, s.r.o. je výhradní dovozce a distributor alkoholických nápojů moldavské značky KVINT. V nabídce jejich eshopu naleznete především kvalitní brandy VSOP, brandy XO, exkluzivní brandy, výjimečná moldavská vína, vodky VOLK a KVINTOFF nebo gin KVINT.